Moja láska - Diagram

V bratislavskom Starom meste môžete nájsť veľa krásnych obchodov. Stačí mať len chuť objavovať a túlať sa. Ja sa na potulky mestom vydávam celkom pravidelne. Je to predsa moja práca. Mať prehľad v obchodoch a poznať ich aktuálnu ponuku. Baví ma to a napĺňa. Jeden „obchod“ som si však špeciálne vybrala, že ho musím ísť spoznať.  Napísať obchod však nie je namieste. Pripadá mi to ako jeho hrubá urážka. Je to niečo špeciálne. Niečo, čo sa bežným obchodom z radu vymyká. Je to miesto, kde nájdete hodnotné dekoratívne objekty, ktoré ozdobia vás alebo priestor navôkol. Všetky z nich pochádzajú z inšpiratívnych destinácií, ktoré objavuje, pre mňa neskutočne krásna žena, Silvia Paldia.

Keď sa v myšlienkach vrátim k septembru minulého roka, na Facebooku ma cez mojich priateľov zastihla jedna jediná fotka. Bola z „otváračky“, a na fotke som videla interiér, a ponuku concept storu, čo som ešte v žiadnom inom bratislavskom concept store nevidela. Pripomínal skôr zahraničie.  Jeho minimalistická čistá krása ma chytila za srdce a nedala mi pár dní spávať.

Bol začiatok októbra a ja som mala hromadu práce. No v hlave som stále mala miesto, kam som sa stále nevedela dostať. Až na jeden piatok, ktorý som si na to špeciálne vyčlenila. Mala som šťastie, lebo v ten piatok sa tam práve nachádzala aj Silvia. Dostalo sa mi neskutočne vrúcne prijatie, v ktoré som ani len nedúfala. Všetko mi poukazovala a úplne o všetkom mi porozprávala. Išlo z nej nadšenie a láska. Láska k miestu, ktoré vytvorila, ale i k šperkom či dekoráciám, ktoré do Bratislavy priniesla. Málokto vie, že ono je to riadna fuška,  aby človek takýto tovar pre svoj concept store získal. Zahraniční šperkári, ktorí pracujú s drahými kovmi a kameňmi, sa nechajú dlho presviedčať, než sa rozhodnú, s kým budú alebo nebudú spolupracovať. I to robí Diagram tak výnimočným a odlišným. Nie sú to len jeho trendové dekoratívne objekty či minimalistický interiér.

Ak sa vám mám úprimne priznať, ako veľká milovníčka dizajnu, umenia a nadčasových kúskov, ktoré ocení až čas, som doň zamilovaná. Vždy, keď tam vstúpim, neviem premýšľať, chcem všetko a neviem sa rozhodovať. A to sa mi teda v žiadnom inom obchode ani concept store nestáva.  

Foto: Miroslav Filip & Diagram