Šatníkový detox

Jar, je bez pochýb ideálnym obdobím k držaniu pôstu, či robeniu rôznych očíst. Nebojte sa, k držaniu pôstu v nakupovaní vás určite navádzať nebudem.  Ale čo tak vykonať očistu vašich šatníkov?  Od žien opakovane počúvam, že hoci majú skriňu plnú do prasknutia, stále si nemajú čo obliecť.

Položte si ruku na srdce a úprimne si odpovedzte, čo všetko v nich máte? Nosíte úplne všetky veci, alebo ešte horšie sa tam nájde nové oblečenie spolu s visačkami?   Či už máte skriňu  plnú vecí, ktoré ste na sebe nemali roky, alebo vás len jednoducho prestali baviť, je najvyšší čas sa ich zbaviť! Ako módna poradkyňa mám s triedením skríň mnohé skúsenosti a preto som sa rozhodla pripojiť zopár rád, ako si vyupratovať v skrini ;-) 

Pripravené? Začíname :)

  1. Dôležité je prejsť naozaj celú skriňu a všetko oblečenie, čo v nej nájdete si rozdeľte na veci, o ktorých viete, že:

    - ich nosiť budete,

    - na tie, ktoré chcete vyhodiť (resp. môžete ich dať na recykláciu alebo jednoducho posunúť ďalej) a 

    - na veci, nad ktorými váhate. 

  2. Pri upratovaní v skrini je nesmierne dôležité skúšanie. Buďte k sebe úprimné a povedzte si na rovinu, ako sa v danom oblečení cítite a čí vám „sedí“. Ak výsledok nieje perfektný, vyraďte toto oblečenie preč z vašej skine. To isté platí i u oblečenia, ktoré ste na sebe nemali viac ako deväť mesiacov -  ukončite toto trápenie a jednoducho ho posuňte niekomu ďalej. Môžete ho dať na recykláciu,  alebo ho predať. Ja osobne buď oblečenie darujem alebo to, ktoré nemám komu darovať odfotím a zavesím na web Handráreň, kde ho za symbolické sumy predám.
  3. Preč dajte i oblečenie, ktoré je poškodené a obnosené, ale aj to, ktoré čaká, že ho raz vezmete na milosť. Často si totiž oblečenie nechávame ako motiváciu, že raz schudneme   alebo, že  bude opäť trendy.  Verte mi, toto oblečenie nosiť  už určite nebudte. Vymeňte tieto kusy za tie, ktoré budete naozaj nosiť.
  4. Pri triedení si píšte zoznam, ktoré kúsky vo vašom šatníku skutočne chýbajú. Môžu to byť basic tričká, poriadny kabát alebo dobre padnúce džínsy. Potom si už len stanovte rozpočet a investujte postupne.

Ako módna poradkyňa vediem svojich klientov k zodpovednému nakupovaniu a pri tvorbe “novej skriňe” sú kľúčové dobre padnúce strihy, vhodé farby a kvalita, ktorá prevyšuje kvantitu. Kvalitné a drahšie kusy oblečenia, ako napríklad zvrchníky, topánky či kabelky sa dajú výhodne nakúpiť i v zľavách a nemusia vás stáť veľké peniaze ;-)

 

Foto: Jarka Črepová