Starostlivosť o oči a očné okolie

Nie nadarmo sa hovorí, že oči sú zrkadlom duše. Zväčša sú samé prvé, čo si na vás druhý všimne. Dokážu prezradiť veľa. Vek, únavu či chorobu. Oblasť okolo očí je veľmi citlivá oblasť tváre. Pokožka je tu veľmi tenká a krehká. Navyše dvadsať dva svalov je v neustálom pohybe. Vedeli ste, že očami klipkáme približne 10 000 krát denne? Okolo očí máme málo mazových žliaz a tým pádom tu nie je pokožka veľmi hydratovaná a vyživovaná. Nízky obsah kolagénových a leastínových vlákien ju robia menej pružnú a odolnú voči mechanickému tlaku. A práve z týchto dôvodov je okolie očí práve tá oblasť tváre, kde sa ako prvá ukáže únava a vytvorí sa vráska.  Tieto fakty som v časopisoch čítala viackrát.  Čo som však nikdy presne nevedela je, že kedy s použitím očného krému začať. Bála som sa, aby to nebolo príliš skoro a na druhú stranu príliš neskoro. Všade v časopisoch písali inak. Nakoniec mi bolo odpoveďou  samotné zrkadlo. Akonáhle som zbadala prvé zmeny  v oblasti očného okolia, začala som sa intenzívne starať. Maximálne však súhlasím s tvrdením, že každá jedna žena by tak mala urobiť najneskôr okolo tridsiateho roku života.  Ako sa teda správne o očné okolie starať, aby sme zabránili neželaným a rýchlym zmenám?

Ako pri celej pokožke tváre platí, základom je čistenie. Ak totiž z očí neodstránite očný make-up, škodíte jej najviac. Častou chybou je i nesprávne odlíčenie. Pokožku nenaťahujte, len jemnými krúživými pohybmi prechádzajte od stredu smerom von k spánkom. Očný krémik nanášajte ráno i večer na horné aj dolné viečko a jemne „vklopkávajte“ bruškami prstov. Na spodnom viečku postupujte od vonkajšieho kútika oka k vnútornému a na hornom viečku od vnútorného kútika oka k vonkajšiemu. Nikdy očný krém nevtierajte. Touto masážou podporíte mikrocirkuláciu a očné okolie bude pôsobiť sviežejšie.

Aký produkt vybrať závisí na vašom veku a čo potrebujete riešiť najviac. Okolo dvadsiadky sú ideálne očné gély alebo ľahké hydratačné krémy. Pre zrelšiu pokožku sú zase vhodné produkty s cieleným anti-aging účinkom.

Keďže ja už mám niečo po tridsiatke,  používam viacúčelový očný krém, ktorý bráni vzniku nových vrások a odstraňuje už existujúce čiary. Taktiež ma trápia vačky pod očami, na ktoré sa mi osvedčila skvelá vec. Nazýva sa liftingové pero. Zjemňuje vačky, krásne chladí a v kabelke ho nosím vždy. Používam ho vtedy, keď potrebujem oči dostať rýchlo do formy. Jednoducho pretriem a letím buď na stretnutie, kde potrebujem vyzerať dobre alebo pózovať pred objektív. 

Foto: Miroslav Filip