Ako sa obliecť na ples

Ako sa obliecť na ples - Plesová sezóna

Január je mesiac plesov a mnohých spoločenských udalostí. Nejednej dáme sa preto v hlave vynára otázka: Ako sa obliecť na ples?

Odpoveď na túto otázku nájdete nižšie 😉

Ako sa obliecť na ples podľa etikety

Plesy sú považované za vysokú spoločenskú udalosť kedy si ženy vždy obliekajú slávnostnú róbu.

Pod slávnostnou róbou, toaletou sa rozumejú dlhé šaty so širokou plnou sukňou alebo šaty s vlečkou. Ich dĺžka musí siahať od členkov nižšie. Plesové šaty by mali mať dostatočnú šírku, aby sa Vám v nich dalo pohodlne tancovať.

V niektorých  prípadoch sú tolerované i šaty s kratšou dĺžkou. Je to v prípadoch, ak na pozvánke nie je uvedený vyžadovaný dress code. V takom prípade si žena môže obliecť kokteilové šaty z ušľachtilých tkanín ako je satén, hodváb, šifón alebo vlna. 

Kokteilové šaty v sebe nesú istý odkaz na nočný klubový život a preto sa na niektorých pozvánkach môžete stretnúť s označením „Creative black tie“. Váš muž by si mal v tomto prípade obliecť večerný tmavý oblek najlepšie čierny z tých najkvalitnejších.

Pri plesoch alebo báloch sa na pozvánkach môžete najčastejšie stretnúť s označením „Black tie“ resp. „Cravate noire“ alebo „White tie“ resp. „Cravate blanche“. V oboch prípadoch si ženy obliekajú slávnostnú róbu (dlhé plesové šaty).

Ako sa obliecť na ples podľa etikety

Ako sa obliecť na ples a byť trendy pre rok 2020?

Každé plesové šaty by podľa etikety mali byť zhotovené z ušľachtilých, exkluzívnych materiálov ako je zamat, hodváb, čipka, taft alebo brokát.

Ísť na ples patrí k slávnostných chvíľam. Je to dokonalý priestor a prostredie, kde dámy môžu ukázať svoj vkus a schopnosť vybrať si zo širokej ponuky módnych trendov.

Ako sa obliecť na ples - šaty na ples
Ako sa obliecť na ples – šaty na ples
Ako sa obliecť na ples - červené šaty

Farbou roka 2020 sa stal odtieň Classic Blue – klasická modrá. Dalo by sa teda povedať, že ak chcete byť skutočne “ IN a TRENDY” najlepšie urobíte, ak siahnete do farebnej škály modrých odtieňov. Modrá dlhodobo evokuje nadčasovú eleganciu a jednoduchosť.

Ďalšími farbami v kurze sú zaručene biela, odtieňe striebornej či zlatej, červená či nikdy nestarnúca a nadčasová čierna.

Trendom vládne skôr jednoduchá zato ženská silueta šiat, ale aj róba, ktorá púta pozornosť či už výberom materiálu, náročnosťou strihu, alebo výnimočnosťou detailov.

Šaty na ples - Ako sa obliecť na ples - čierne šaty

Trendom 2020 v doplnkoch sú doplnky do vlasov!

Celému roku kraľujú vlasové doplnky a výnimkou preto nie je ani plesová róba. Ak teda túžite okoliu dať na známosť, že sa v móde skutočne orientujete klobúčiku, čelenke či ozdobe do vlasov by ste sa v žiadnom prípade nemali vyhnúť.

Vlasové doplnky - Šaty na ples - Ako sa obliecť na ples - čierne šaty

Spoločenské kabelky pri plesovej robe tento rok zostávajú jemne v úzadí. Spoločenská kabelka by mala len dopĺňať plesovú róbu. “IN” sú clutch kabelky hranatých aj oválnych tvarov prípadne kabelky na prsty.

K plesovej robe sa podľa etikety vždy nosia dlhé rukavice či výhradne pravé šperky no v dnešnej dobe sa už tomuto prikladá trošku väčšia benevolencia. V žiadnom prípade by však nemalo ísť o lacnú bižutériu ale skôr o takú, ktorá dýcha luxusom a noblesou.

Silným trendom sa v móde stáva udržateľnosť

Dámy, ktoré pravidelne navštevujú plesy vedia, že večerná toaleta aj niečo stojí. Kupovanie či vytváranie plesových šiat na mieru a len na jednu príležitosť je finančne náročné pre nejednu peňaženku. Okrem klasického požičania šiat v požičovniach sa pomaly už aj na Slovensku objavuje nová možnosť. Prenajať si slovenského dizajnéra!

Ako sa obliecť na ples a cítiť sa ako pravá diva – prenajmite si slovenského dizajnéra!

Túto možnosť ocenia najmä dámy, ktoré vyhľadávajú návrhársky rukopis a exkluzívne materiály. Doteraz tu bola len možnosť nechať si navrhnúť a ušiť plesové šaty u módneho návrhára či dizajnéra priamo na mieru. Ak však nepatríte k zberateľom plesových rób v skrini, túto možnosť iste oceníte.

Šaty na ples - Ako sa obliecť na ples - strieborné šaty

Exkluzívny svadobný salón Isabell ponúka jedinečnú možnosť prenajať si šaty od slovenskej módnej dizajnérky Kataríny Vavrovej. Zdá sa Vám jej meno neznáme? K jej klientkam dlhodobo patrí Veronika Cífrová Ostrihoňová, ktorá práve minulý rok zahviezdila na Plese v opere v jej šatách.

Hlavnou črtou všetkých jej navrhnutých šiat je zachytiť božskú krásu každej jednej ženy. Strihy sú veľmi ženské a sofistikované so silným dôrazom kladeným na kvalitu materiálu a celkové spracovanie róby.

Plesová sezóna - ples - ples v opere - plesové šaty

Zopár rád, ako sa obliecť na ples a rešpektovať pri tom svoju postavu

Výber tých správnych plesových šiat nieje žiadna maličkosť. Šaty si vyberajte vždy s ohľadom na vašu postavu.

Styling na ples - plesové šaty
  • Ak máte väčšie poprsie alebo naopak väčší zadok, je potrebné aby ste tieto partie zakryli a zbytočne nevyzdvihli svoje nedostatky.
  • To isté platí i v prípade, že plánujete zvoliť šaty, ktoré majú odhalené ramená alebo ruky. Ak to vaše proporcie nedovoľujú skúste ich radšej zakryť, aby ste na ne zbytočne neupozorňovali. Ak vás teda trápia silnejšie paže, prekryte ich tenkou látkou.
  • V prípade väčšieho bruška sa vyhnite flitrom a výšivkám v tejto oblasti ako aj prílišnému upnutému strihu. “Nedokonalé” bruško sa dá dobre zamaskovať dobre padnúcimi a fungujúcim sťahovacími nohavičkami. V tomto prípade odporúčam investovať do kvalitného kusu, ktorý funguje a splní vaše očakávania. Vždy sa snažte upútať pozornosť na tú časť tela, s ktorou ste spokojná.
Styling na ples - plesové šaty

Nakoľko je ples považovaný za vysokú spoločenskú udalosť vyhnite sa šatám, ktoré by pôsobili vulgárne a mohli by uraziť prítomných hostí ale takisto i vyčnievajúcej spodnej bielizni či napríklad dlhým letným šatám z ľahkého materiálu. Tie na ples zaručene nepatria.

V každom prípade je dôležité, aby ste sa na takú udalosť ako je ples vyhli šatám, ktoré viac odhaľujú ako zahaľujú.

Ak si však ešte stále neviete rady ako sa obliecť na ples, rada Vám pomôžem. Vytvorím pre Vás unikátny styling na každú príležitosť. Viac sa dočítate TU

Šaty na ples - prenájom šiať - požičovňa plesových šiat
Monika Filipová

Foto: Miroslav Filip

Všetky šaty z dielne slovenskej dizajnérky Kataríny Vavrovej – ponúka Exkluzívny svadobný salón Isabell.

Klobúčik Made By Blasko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *