Ako si správne vybrať a nosiť legíny

Legíny. Odev, ktorý pozná každá z nás. Niektoré sa im vyhýbame, niektoré ich milujeme. Pre niekoho sú kúskom, ktorý sa berie výhrade na šport, niekto v nich vyzerá po celý deň skvele.

Pre mňa je to kus oblečenia, s ktorým sa dá skvele pracovať, ak budete DODRŽIAVAŤ zopár HLAVNÝCH ZÁSAD.

Legíny nie sú žiadny výkrik poslednej doby. Sú tu s nami od šesťdesiatych rokov minulého storočia, kedy sa stali hlavnou časťou oblečenia. Pred desiatimi rokmi zažili hviezdny „comeback“ a od tej doby sa v našich skriniach objavujú stále.

Noseniu legín v rámci športových aktivít sa v tomto článku venovať nebudem. Obliecť si k nim tričko či športovú podprsenku na cvičenie nie je žiadna veda. Ako si však obliecť legíny, ak by ste sa v nich chceli vybrať do mesta, na stretnutie, do práce či prípadne na večeru?

Pracovné prostredie a legíny

Pracovné prostredie a legíny je veľmi diskutabilná téma. Ak nie je nutné na pracovisku dodržiavať stanovený dresscode a prostredie vašej firmy je k tomu vhodné, nemusíte sa im vyhýbať.

Spravidla platí, že čím formálnejšia je príležitosť alebo miesto, o to viac premyslený musí byť váš odev.

Za nevhodné sa považuje obliecť si do práce k legínam krátky top, krátke tričko alebo tielko. Skvelá však môže byť dlhá biela košeľa. Zaujímavý nápadný šperk, topánky alebo elegantná kabelka, šik blazer či sako tiež dokážu vytvoriť zaujímavý efekt. Práve kombinácia legín s elegantnými kusmi oblečenia či doplnkami vytvoria rovnováhu, a preto sú vhodné aj do pracovného prostredia.

Športovú podprsenku si môžete obliecť pod košeľu a pri odchode z práce môžete košeľu rozopnúť a vydať sa za priateľmi rovno do mesta na menej formálne akcie či hodinu jógy.

V prípade menej formálnych akcií môžete k legínam skombinovať aj krátke topy, športové podprsenky, mikiny, parky, kožené či rifľové bundy. Módne tkaniny ako je džínsovina alebo koža s vysokokvalitnými tkaninami športového oblečenia vám budú vzájomne veľmi dobre fungovať a získate kvalitné stavebné prvky k tvorbe athleisure outfitu.

Nepísané pravidlo pri nosení legín

Alfou-omegou v nosení legín ak sa v nich chcete vybrať do práce, mesta či podniku, je nepísané pravidlo, že vrchná časť oblečenia musí prekrývať partiu zadočku.

Ako zamaskovať prípadné nedostaky

Legíny zvýraznia vašu siluetu a odhalia každú nedokonalosť. Ak teda chcete zjemniť väčšie zadné partie či silnejšie stehná, je dôležité použiť optický trik. V prípade silnejších stehien odporúčam prekryť ich do viac ako ich polovice, aby ste ich vedeli šikovne zamaskovať a opticky zúžiť.  Ak teda partia bruška, zadnej partie či stehien nepatrí k tým, ktoré by ste chceli ukazovať, rozhodne je dôležité ich alebo úplne prekryť, alebo si k nim vziať tričko, dlhší top, kardigán, elegantné, či športové sako, prípadne tuniku, ktorých dĺžka bude siahať tak, aby ich prekryla. V chladnom zimnom období sú výborné ako náhrada pančúch. S vysokými čižmami na podpätku budete pôsobiť žensky a vaša silueta štíhlejšie.

Vo farebnosti buďte radšej striedmejšia. Oblúkom sa vyhnite nápadným či krikľavým farbám.

Výber materiálu

Materiál je pri legínach kľúčový. Rozhoduje totiž o tom, či vám legíny polichotia, alebo vás takpovediac „dajú dole“. Materiál by mal disponovať vynikajúcou krycou schopnosťou. Takisto je veľmi dôležitá priedušnosť materiálu, aby vaša pokožka po celý čas „dýchala“. Rovnako i na dotyk príjemný materiál rozhoduje o tom, ako sa v legínach budete po celý deň cítiť.

Pri kúpe legín sa v zrkadle dobre poobzerajte pri dostatočnom svetle. Máloktorá žena si uvedomuje, že niektoré materiály, z ktorých sú niektoré legíny vyrobené, môžu pod vplyvom svetla presvitať. Je absolútne nevhodné, aby legíny presvitali a bolo pod nimi vidieť spodnú bielizeň či holú pokožku.

Mat verzus lesk

Mnohé ženy uprednostňujú matné materiály pred lesklými, pretože sa boja, že budú pôsobiť silnejšie alebo nevhodne. Opak je pravdou. Lesklý materiál skvele poslúži práve vtedy, keď potrebujete siluetu opticky zúžiť. Vďaka odlesku a odrazu svetla s optickým klamom pri hre svetla a tieňa lesklé materiály spôsobujú, že silueta tela pôsobí štíhlejšie.  Partie vpredu sa javia svetlejšie, a tak vzniká ilúzia zúženia. Pri matnom povrchu však oko vníma celú plochu. Odporúčam lesklé legíny vyskúšať v  nákupnej kabínke, prípadne im dajte šancu v e-shope, aby ste si urobili vlastný názor.

Čo ponúka slovenský trh

Pekné a kvalitné legíny, ktoré dokonale vyformujú vašu postavu či schovajú bruško, už nie sú len doménou zahraničných športových firiem. Dokonca i náš slovenský trh ponúka kvalitu, dizajn, efekt za priamoúmerné ceny. 

Athleeya vyrába oblečenie pre všetky ženy, ktoré chcú zažiariť. Vyzerať šik a cítiť sa pohodlne, žensky a sebavedomo zároveň.

Značka kombinuje športovú funkčnosť s pohodlnosťou a štýlovosťou. Ponúkajú kúsky, ktoré sú verzatilné – použiteľné na šport aj na každodenné príležitosti: do mesta, na kávu, do práce, na stretnutie. Záleží len od spôsobu, akým sa „nastylujú“.

Materiály pochádzajú z Talianska a samotné produkty sa vyrábajú v dvoch slovenských krajčírskych dielňach. Sú trvácne a v šatníku vydržia naozaj roky. Okrem lesklých materiálov nájdete v kolekcii od Athleeya aj udržateľné materiály – regenerovaný polyamid ECONYL – je vyrobený recykláciou plastového odpadu pozbieraného z celého sveta a dá sa recyklovať do nekonečna.

V Athleeya si dávajú veľmi záležať na strihoch, ktoré vyvíjajú s ohľadom na ženské krivky. Čistý dizajn, ženské línie, rafinované detaily. Navyše pásy legín tejto značky sú spevnené neviditeľnou vnútornou sieťkou, vďaka čomu krásne tvarujú a držia presne tam, kde majú, aj pri aktívnom pohybe.

Spôsobov nosenia legín môže byť nespočetne veľa. Ukážky, ako nosiť či kombinovať legíny, nájdete aj v relácii Dámsky klub (nájdete TU), kde som zmeny jednotlivých troch stylingov ukázala v priamom prenose.

Nebojte sa experimentovať a vyskúšať niečo nové. Výsledkom však musí byť pekná a lichotivá postava. A pri legínach to platí dvojnásobne!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *