Ako efektívne vytriediť váš šatník

Prechodné obdobia sú ideálnym obdobím na to, aby sme sa pozreli na svoj šatník. Ak patríte k tým šťastnejším, ktoré ho triedia a premyslene dopĺňajú pravidelne, isto je váš pocit tá najlepšia odmena.  Mať uprataný a premyslený šatník znamená nielen skvelý pocit, ale aj dokonale padnúce a s vami ladiace kusy oblečenia, viaceré možnosti kombinácie a samozrejme aj odľahčená príroda a  peňaženka.

Málokto si uvedomuje, ako veľmi nás vie náš preplnený šatník ovplyvňovať. Plné skrine môžu vyvolávať pocit frustrácie, zahltenia či dokonca stavu nemôcť sa nadýchnuť, či pohnúť sa z miesta. 

Veľa vecí si so sebou a do našich skríň nosíme z minulosti. Hovoria o nás, kým sme boli. Ale dajte ruku na srdce. Ste nimi aj dnes? Patria ešte do vášho súčasného života? Sú s vami v rezonancii? Vo väčšine prípadov máme k týmto veciam len nostalgickú spomienku. Niečo, čo nás drží v minulosti. Ak máte takýchto vecí viac, je naozaj dobré pozrieť sa na to, prečo tak rady zostávate vo svojej minulosti.

Naopak poriadok v skriniach a málo vecí nám dáva príjemný pocit ľahkosti, prehľadu, ale aj jasnosti a rýchleho rozhodovania.

Ak máte plnú skriňu vecí a dookola máte ten istý pocit, že si nemáte čo obliecť, je to ideálny čas na to, aby ste si vyupratovali šatník.

Ako vytriediť váš šatník

Spôsobov a metód na efektívne triedenie šatníka je viacero.  Kľúčom k rýchlemu triedeniu a organizovaniu spočíva v umení rozhodovania.  Často celý proces triedenia trvá dlho, nakoľko sa nevieme rozhodnúť a dlho nad vecami váhame. Najčastejšie rozhodnutie odložíme na neskôr, a tak sa ocitáme v začarovanom kruhu.

Pri upratovaní vášho šatníka musíte mať preto jasnú víziu. Musíte vedieť presne čo chcete, ako chcete vyzerať a ako sa chcete cítiť.

V  upratovaní vašej skrine vám môže skvele pomôcť  Paretovo pravidlo, ktoré hovorí, že 80% dôsledkov vychádza len z 20% príčin.  Čo to v praxi znamená pre váš šatník?  Keď teda otvoríte svoju skriňu, opýtajte sa samej/samého seba, ktorých 20% oblečenia z vašej skrine vám prinesie 80% výsledku?

Ktorých 20% vecí zo svojej skrine nosíte skutočne radi a ktoré vám skutočne pristanú? Ak si sami neviete na túto otázku odpovedať, neváhajte ma kontaktovať. Službu Revízia šatníka si viete objednať TU

Ja osobne odporúčam rýchle triedenie. Hneď ako vec uvidíte alebo chytíte do ruky,  by ste si mali vedieť jasne odpovedať  áno, nie, možno. To, čo budete počuť ako prvé, je správna odpoveď. Nasledovať svoju energiu pri oblečení danej veci je tiež výbornou metódou.  Ak sa neviete dobre rozhodnúť, odporúčam si danú vec obliecť a dať na svoj pocit a pohľad v zrkadle. Ak sa ani v tomto prípade nedostaví jasná odpoveď, dajte veci do krabice a stanovte si jasný termín, kedy sa k tomu vrátite. Vo vašom vytriedenom šatníku by mali zostať len kúsky, ktoré máme radi a lichotia vám, tie, ktoré potrebujete a tie, ktoré vám  slúžia. Ostatné oblečenie nás zahlcuje, veľa vecí si so sebou nosíme z minulosti, kým sme možno boli a už nechceme byť.

Ktoré kúsky a prečo nechať?

Neexistuje pravidlo, čo resp. ktorý kus oblečenia musíte mať v skrini.  Rovnako zaručené návody na kapsule a kľúčové kusy nefungujú. Prečo?  Pretože pásikavé tričko jednoducho nejde každému. Biela košeľa sa zase nemusí hodiť k vášmu štýlu. Výnimkou môžu byť dokonale padnúce čierne nohavice, ktoré sú viacúčelové a sú vhodné na rôzne príležitosti. V každom prípade treba tam nechať všetko to, v čom sa cítite dobre a čo na vás dobre vyzerá.  Nechajte  veci vašich obľúbených farieb, strihov a materiálov,  ktoré  aktuálne korešpondujú s vami ako nositeľkou, ale aj s dobou.  Ak cítite, že to nie je ono, skúste nájsť  niečo  podobné v obchodoch.

Ktoré veci vylúčiť  a prečo? 

Zo skrine určite treba vylúčiť nevhodné dĺžky, oblečenie, ktoré je buď príliš malé, alebo naopak príliš veľké. Voľte veci, ktoré kopírujú líniu vášho tela.  Rovnako vytrieďte i veci, ktoré cítite, že už nie sú v najlepšom stave a treba ich nahradiť niečím novým.  Veci, v ktorých sa cítite tesne a nekomfortne dajte preč okamžite.

Ako módna poradkyňa vediem svojich klientov k zodpovednému nakupovaniu a pri tvorbe „novej skrine“ sú kľúčové dobre padnúce strihy, vhodné farby a kvalita, ktorá prevyšuje kvantitu.

KTO SOM, KÝM CHCEM BYŤ?

Z tejto otázky tvorte svoj budúci šatník. Pri každej jednej veci, ktorú chytíte do rúk si položte otázku, či túto vec chcete naozaj nosiť a či zodpovedá tomu, kým ste teraz.

Neviete si so svojím šatníkom rady?  Chcete objaviť svoj individuálny štýl? Tvorím šatníky tak, aby zodpovedali vášmu JA. Viac o mojich službách sa dozviete TU.

S láskou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *