Psychológia farieb – čo znamená červená farba v obliekaní

Keď som na  Instagram uverejnila fotku v týchto červených šatách, behom veľmi krátkej chvíľky sa spustila lavína reakcií a lajkov

Ľudia majú vo všeobecnosti veľmi radi farby no najmä červená farba vzbudzuje záujem a nevídanú pozornosť. Už pri fotení týchto fotografií som mala viac pozornosti ako by som sama chcela. Keď mladý chalan, ktorý vtedy  išiel na bicykli okolo nás zakričal: „eeeeeeej, žena v červených šatách“ povedala som si, že sa teda na psychológiu tejto farby pôjdem pozrieť bližšie, pretože toľko vzruchu a záujmu od žien i mužov bolo už aj na mňa príliš.

Hoci si to možno neuvedomujeme, farby na každého jedného z nás majú značný vplyv. Každá jedna farba pôsobí na našu myseľ. Keď som teda pátrala, našla som presne tú definíciu, ktorú som na vlastnej koži zažila. Červená farba necháva málo ktorého človeka chladným. Hlavne na mužov pôsobí veľmi atraktívne a pútavo. Je farbou lásky a vášne. Emocionálne sa jedná o veľmi silnú farbu. Stimuluje tlkot srdca, zrýchľuje tep a taktiež zrýchľuje dýchanie človeka.

Čím väčšiu plochu červenej farby na sebe máte, tým viac ste v pozornosti

A práve preto červená na oblečení vyhovuje ľuďom, ktorí sú sebavedomí a nevadí im pozornosť, ale i ľuďom, ktorí chcú provokovať, rebelovať a ísť proti prúdu.

Ľudí táto farba môže znervózňovať a na ľudí môžete preto pôsobiť arogantne, nadradene či provokatívne. Táto farba vzbudzuje jednoznačne záujem, preto by sme mali veľmi zvažovať kedy a kam si ju obliekame.

Pri formálnych stretnutiach akým je napríklad pracovný pohovor je červená farba oblečenia maximálne nevhodná. Medzi negatíva tejto farby patrí drzosť, ostrosť, agresivita, arogancia, nástojčivosť a práve preto je lepšie sa jej v tento deň oblúkom vyhnúť.

Ak však chcete v iné dni zaujať pozornosť jednoznačte zvoľte na svojom outfite niečo červené.

Keďže táto farba strháva veľa pozornosti dobre zvažujte, na ktorú časť tela ju umiestňujete. V každom prípade sa vyhnite  tým častiam vašej postavy, ktoré nechcete zvýrazňovať. Silu tejto farby však naopak môžete úspešne využiť na tie časti tela, kam chcete pozornosť upútať. Peknej tvári nasaďte červené okuliare či  náušnice.  Šatka, šál či top vám zase zaručia, že ľudia si napríklad silnejšie stehná alebo väčší zadok ani len nevšimnú 😉

Psychológia farieb - čo znamená červená farba v obliekaní

Zmyselná červená farba vo svete módy a šiat

Šaty: H&M, šperky: Diagram, okuliare: Stradivarius, topánky: Högl

Foto: Miroslav Filip

logo Je m'appelle Monique

2 komentáre

    • ahoj Luci, ďakujem krásne za spätnú väzbu na článok. Teším sa, že sa ti páčil a že padol vhod :-* ja to s tou červenou pomaly skúšam 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *