Rady ako si vybrať a kombinovať dámsky blejzer

Ako si vybrať a kombinovať dámsky blejzer

O dámskom blejzre sa všade píše a hovorí ako o základom pilieri v našom šatníku.  A je to veru pravda. Možností, ako ho nosiť a kombinovať je neúrekom a preto by nemal chýbať v skrini žiadnej z nás. Stačí si len správne vybrať.

Ako si vybrať spomedzi všetkých ten správny blejzer?

Ideálne je, ak si vyberiete neutrálu farbu. Ak sa vám typologický hodí, odporúča sa tmavá, ideálne modrá alebo čierna farba. Tmavé farby vytvárajú neutrálny základ a dobre sa kombinujú s ostatnými  farbami. Nemusí to byť však nutnosť. Aby Vám blejzer vydržal čo najdlhšie v skrini, mal by byť v prvom rade z kvalitného materiálu. Asi nemusím hovoriť, že blejzer by vám mal perfektne sadnúť. Pri kúpe venujte najväčšiu pozornosť tomu, aby vám sadol cez ramená a boky. Pri skúšaní v kabínke zodvihnite ruky a pozorujte, ako sa “správa” pri bežných činnostiach. Dôležité je, aby ste sa v ňom cítili maximálne pohodlne.

Každý typ postavy si vyžaduje úplne inú dĺžku.

Práve dĺžka je pri blejzeroch rozhodujúca. Rady pre každú postavu nájdete o pár riadkov nižšie. Správne zvolená dĺžka vám pomôže opticky predĺžiť, zúžiť postavu či zmenšiť boky. Rovnako dôležité sú aj klopy blejzra. Voliť by ste mali skôr užšie, ktoré optický zužujú postavu.

Ženám s nízkou postavou svedčia skrátené vypasované saká. Ženy s tvarom postavy presýpacích hodín zase pomôže ak zvýraznia pás. Ideálny je opasok, ktorý vás opticky zúži. Chlapčenskej postave takisto svedčí previazanie opaskom. Vytvorí sa tak silueta presýpacích hodín a rovnej chlapčenskej postave dodá ženské línie. Chlapčenská postava, by sa mala úplne vyhnúť rovným strihom. Ak máte väčšie poprsie, venujte zvýšenú pozornosť klopám na blejzri. Mali by byť jednoduché a v žiadnom prípade by nemali byť uzatvorené pri krku. Tou správnou voľbou je jednoradový vypasovaný blejzer. Tým s dvojradovým zapínaním sa radšej vyhnite. Ak ste postava typu jablka kde je najviac problematická línia pása, kde sú boky a bruško v jednej línii najvhodnejšou alternatívou sú rovné a mierne priliehavé strihy, ktoré končia pod zadkom. Jemné vertikálne pruhy či výstrih do v-čka opticky predĺži vašu postavu. Ženy s postavou hrušky by sa úplne mali vyhnúť krátkym vypasovaným blejzrom. Vyberajte také, ktoré zvýraznia vašu hornú časť. Ideálne by mal sadnúť cez prsia a jemne kopírovať boky.

Možností ako kombinovať blejzer je “neúrekom” Okrem klasických nohavíc či džínsov vyzerá veľmi efektne aj pri šatách či sukniach.

Ja som sa z blejzrom pohrala vo viac “fashion rovine” a prinášam zopár inšpirácií ako si ho obliecť k sukni či šatám. Aktuálne letia zvieracie vzory a tento čokoládovo čierny blejzer z najnovšej kolekcie H&M STUDIO si ma hneď získal.

Foto: Miroslav Filip

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *